вівторок, 29 квітня 2025 р.

ГОВОРІТЬ УКРАЇНСЬКОЮ

 

Сьогодні у «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» було проведене перше засідання мовного клубу «Говоріть українською».  Він був створений за ініціативи книгозбірні для жителів селища, котрі бажають підвищити рівень знання та  володіння українською мовою.

Формат клубу передбачає живе спілкування людей між собою, досвід свідчить, що мовні курси повинні вести викладачі мови. На захід була запрошена вчитель української мови та літератури Липоводолинського ліцею – Людмила Глупак.

Присутні обговорили план наступних зустрічей та роботу клубу.



пʼятниця, 25 квітня 2025 р.

ТВІЙ ГОЛОС ПРОРОЧИЙ ЗВУЧИТЬ КРІЗЬ ВІКИ

 

26 квітня виповнюється 185 років від дня виходу першої поетичної збірки «Кобзар». Як основоположний текст, «Кобзар» відіграв важливу роль у формуванні української ідентичності, розвитку української писемності та української літератури. Перші видання зазнали жорсткої цензури, але книга все одно справила тривалий вплив на українську культуру.

Т.Г.Шевченко був частиною того великого розквіту поезії, який розпочався з епохи романтизму в Європі, і був одним з тих, хто природним шляхом перейшов до великого періоду реалізму та чутливості до соціальних проблем сучасності. Але його поезія досі залишається актуальною, його слово – послання не лише для свого часу і країни, але й для всього світу. Він витримав випробування часом і заслуговує на належне визнання в ці дні, коли весь світ потопає у війні та спустошенні.

«Публічна бібліотека ім. Л.Новиченка» представила для своїх відвідувачів бенефіс книги «Твій голос пророчий звучить крізь віки».

ЧОРНА СПАДЩИНА ЧОРНОБИЛЯ

 

26 квітня ми вшановуємо пам’ять про Чорнобильську трагедію, яка сталася 1986 року. Цей день нагадує нам про жахливі наслідки людської помилки і вплив техногенних катастроф на наше життя. Нехай спогади про цю подію стануть нагадуванням про важливість безпеки і екологічної свідомості. Важливо пам’ятати про тих, хто постраждав, і робити все можливе, щоб запобігти подібним трагедіям у майбутньому.

У «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» оформлена виставка-спогад «Чорна спадщина Чорнобиля». З представлених матеріалів на виставці читачі можуть дізнатися про страшну катастрофу та героїчні дії пожежників-ліквідаторів, працівників станції, військових, лікарів у боротьбі з «мирним атомом»,  які ціною свого життя захищали нас від наслідків катастрофи. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу.


З ТУРБОТОЮ ПРО СЕБЕ

 

Турбота про себе є ключовим елементом психологічного здоров’я, що допомагає протистояти стресовим факторам, яких на сьогодні чимало.

Що означає піклуватися про себе – це усвідомлення того, що ви важливі! Суть турботи про себе в тому, щоб навчитися розуміти власні потреби, прислухаючись до своїх емоцій та тіла. Але чому це буває непросто?

Сьогодні у книгозбірні відбулася чергова зустріч з практикуючим психологом Липоводолинського ліцею Вірою Запорожець. Присутні обговорили емоційний та психологічний стан – малюючи, працюючи з картками та наводячи життєві приклади. Психологиня допомогла акцентувати та знайти внутрішній ресурс кожного.

Наостанок кожен підсумував отримане від зустрічі, у когось це – спокійний стан і задоволення, хтось – взяв для себе щось цінне і корисне, а комусь це зібрання було просто необхідне.

#Бібліотекидляжиття




четвер, 24 квітня 2025 р.

БІБЛІОТЕКА І КНИГА В КОНТЕКСТІ ЧАСУ

 

Працівники "Публічної бібліотеки ім.Л.Новиченка" Липоводолинської селищної ради взяли онлайн участь в 3-х денній XV Всеукраїнській науково-практичній конференції "Бібліотека і книга в контексті часу" на тему "Трансформація бібліотек в умовах викликів та випробувань".

Організаторами заходу є Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого за підтримки Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та ВГО Українська бібліотечна асоціація. 

Учасники конференції прослухали доповіді Стюарта Гамільтона, голови Форуму національних органів управління публічними бібліотеками в Європі (NAPLE), Олега Сербіна, генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, Томаша Маковського, директора Національної бібліотеки Польщі та інших, познайомилися з досвідом роботи Миколаївської ОУНБ, Одеської ОУНБ ім. М.С.Грушевського,  Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського, Хмельницької обласної бібліотеки для дітей імені Т.Г. Шевченка та інших бібліотек України.

Дякуємо всім, хто долучився до ідеї проведення відео-конференції.  Дуже актуальні та корисні матеріали, цікаве викладання.  Дізналася багатенько нового і корисного для своєї професійної діяльності.





пʼятниця, 18 квітня 2025 р.

ВЕЛИКДЕНЬ В УКРАЇНІ


Великоднє свято пов’язане із воскресінням Ісуса Христа, а отже, символізує перемогу добра над злом і світла над пітьмою. Христос вчить нас воскрешати себе мудрістю і терпимістю.

В ці дні, сповнені гіркоти втрат і незламної мужності, українці, як ніколи раніше, прагнуть дива. Вони чекають, що разом із воскресінням Христовим воскресне й їхня зранена земля, їхня нескорена Україна. У кожному великодньому вітанні, у кожній запаленій свічці, у кожній молитві звучить не лише радість воскресіння, але й гаряче бажання миру, зцілення та відродження нашої Батьківщини.

Особливо хочеться передати ці традиції юному поколінню. Тож до Воскресіння Христового «Публічна бібліотека ім. Л.Новиченка» пропонує користувачам переглянути виставку-інсталяцію «Великдень в Україні», яка оформлена у читальному залі книгозбірні, яку можете переглянути і ви!

З прийдешнім Великоднем! Христос Воскрес! Воістину Воскрес!



середа, 16 квітня 2025 р.

ВЕЛИКИЙ ДЕРЖАВОТВОРЕЦЬ ПИЛИП ОРЛИК

 

Сьогодні, 16 квітня «Публічна бібліотека ім.Л.Новиченка» презентує історичне досьє до 315-річниці від дня ухвалення Конституції «Великий державотворець Пилип Орлик».

Конституція Пилипа Орлика – документ великої значущості в історії українського державотворення, перша українська та одна з перших європейських конституцій. Навіть короткий виклад положень конституції П.Орлика вказує на його однозначну прогресивність. Зокрема, йдеться про відокремлення влади законодавчої та виконавчої від судової, а також про обмеження влади самого гетьмана і, головне, про захист людей від різноманітних утисків та беззаконня, що чинилися урядовцями і доводили народ до скрути. Конституція також передбачала політичну незалежність України від Московії та розбудову незалежної від Московського патріархату української православної церкви.

Створення Конституції вважається значною заслугою Пилипа Орлика в історії України, адже нею він порушував питання про відновлення української державності.

Запрошуємо відвідувачів книгозбірні переглянути історичне досьє, де висвітлена історія створення «Конституції», історичні події, за яких цей документ було написано, висвітлені головні ідеї Конституції 1710-го року.



четвер, 10 квітня 2025 р.

ГОРТАЄ ПАМ'ЯТЬ СКОРБОТНІ СТОРІНКИ

 

До Дня визволення в’язнів нацистських концтаборів у «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» оформлена фотовиставка «Гортає пам'ять скорботні сторінки».

Саме 11 квітня 1945 року в’язні найбільшого концтабору смерті Бухенвальд назавжди змінили хід історії людства. Здолавши нацистських катів в інтернаціональному повстанні, полонені нарешті вийшли на волю.

Відтоді пройшло немало часу, та страшні злочини проти людства не мають строку давності. Це все в нашій пам’яті назавжди, що передаватиметься з покоління в покоління.

Ми вклоняємося з усім світом людям, які в пекельних муках пройшли цей шлях, вистоявши найстрашніші випробування. І віддаємо данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули в стінах таборів смерті.

понеділок, 7 квітня 2025 р.

ЗДОРОВ’Я – ЦЕ СКАРБ, ЦІНУЙ ЙОГО

 

Здоров’я – це безцінне багатство людини, від якого залежить вся її життєдіяльність. Ніякі досягнуті цілі в житті не приносять повного щастя, якщо немає здоров’я. Тому дуже важливо вести здоровий спосіб життя, не дивлячись на вік.

Щорічно 7 квітня відзначається Всесвітній день здоров’я. Дата святкування Всесвітнього дня здоров’я приурочена дню створення Всесвітньої організації охорони здоров’я. Бути здоровим – вимога часу. Здоров’я – це життєва енергія, натхнення і задоволення від насиченого подіями життя. Це здатність ставити цілі й досягати їх, максимально реалізовувати свій потенціал.

До цієї дати «Публічна бібліотека ім.Л.Новиченка» підготувала інформаційний мікс «Здоров’я – це скарб, цінуй його». Про те, як не втратити здоров’я і зберегти нерви, як знайти золоту середину між голодом і переїданням, як керувати тривалістю життя, як усунути залежність від алкоголю, тютюну, азартних ігор, як засинати і прокидатися із задоволенням та багато іншого, ви дізнаєтеся, якщо прийдете до бібліотеки і візьмете необхідну книгу.


пʼятниця, 4 квітня 2025 р.

НА ПЕРЕХРЕСТІ ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ

 

Неодноразово жителі нашої громади чули розповідь про самобутнього художника Василя Мельника та його геніальні картини. Колись в багатьох оселях сіл Липоводолинщини та інших районів,  домівки прикрашали майстерно виконані мальовничі сільські пейзажі, натюрморти, репродукції картин відомих живописців. Та напевно не всі жителі громади знають, що ці картини намалював художник, що не мав обох рук.

Сьогодні в «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» відбувся мистецький вечір  присвячений  115-ій річниці з Дня народження митця – Василя Андрійовича Мельника.

На заході були присутні родина Мельник: донька та син Василя Андрійовича – Тетяна Василівна та Іван Васильович, онуки – Людмила Косенко та Вікторія Борисенко, керівництво громади, гості та активні читачі бібліотеки.

Звідкіля, та з яких джерел черпав наснагу, життєдайну силу цей талановитий, і водночас сильний духом чоловік. Сумською телерадіокомпанією був презентований фільм режисера Олени Борисенко «ЖИВИЙ» про Василя Андрійовича,  який вісі присутні переглянули на зустрічі, в якому використані розповіді рідних – старшого сина Анатолія та меншого – Михайла Мельника – народного артиста України, а також матеріали краєзнавця та земляка – Федора Наумка.

Рідні Василя Андрійовича ділилися теплими спогадами про батька, діда та прадідуся, згадали цікаві життєві факти, при згадці від яких наверталися сльози та приємні емоції. Вікторія Петрівна, презентувала родове дерево Мельників та переглянули роботи внуків та правнуків.

Свято шанують і завжди шанували творчість Василя Андрійовича на малій батьківщині художника селі Мирному. І у 2005 році картини, які жили в селі переїхали до шкільного приміщення, які перетворилися на велику картинну галерею, аби нагадати, що найдорожче для кожного – це той куточок, де ти народився!

У 2022 році Дніпровському Театрі одного актора «Крик» була відкрита виставка художника Василя Мельника – батька відомого актора, народного артиста України, засновника та керівника театру Михайла Мельника. Захід пан Михайло, присвятив воїнам Збройних Сил України.

Представлені в експозиції полотна про любов до життя та своєї Батьківщини, оптимізм та добро. Митця вже давно немає з нами, а його роботи живуть і радують людей, дарують яскраві емоції.

Життя людини схоже на полум’я. Лише в одних воно нагадує слабкий вогник свічки, а в інших життя як спалах, що перетворюється на вогонь, від якого тепло та сяючи. Після смерті такі люди перетворюються на зірку, яка вказує іншим шлях у житті. Таким був і Василь Андрійович Мельник. Безрукий митець, який залишив після себе величезний спадок, безцінний, пензлем на полотні…







 

четвер, 3 квітня 2025 р.

БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ЖИТТЯ: МЕРЕЖА ПСИХОЕМОЦІЙНОГО ВІДНОВЛЕННЯ

 

В Україні вже третій рік працює Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», ініційована першою леді України Оленою Зеленською. Програма спрямована на розбудову якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки та розвиток культури піклування про ментальне здоров’я.

Бібліотеки України виступили активними учасниками цього  процесу та відіграють значну роль у підтримці ментального здоров’я шляхом надання ресурсів, знань і соціальної підтримки, що допомагає мешканцям громади зберігати та поліпшувати своє психічне здоров’я

Сьогодні, на базі Сумської обласної наукової бібліотеки,  відбулася офіційна онлайн-презентація проєкту  для Сумськї області «Бібліотеки для життя: мережа психоемоційного відновлення», за участі директора Департаменту культури, туризму та релігій Сумської обласної державної адміністрації Гладенка Юрія Миколайовича.

«Публічна бібліотека ім.Л.Новичека» Липоводолинської селищної ради була відібрана в десятку бібліотек  області, досвід і практика яких є показовими для співпраці в межах  проєкту.