вівторок, 28 січня 2025 р.

КРУТИ, КРУТИ… ДОВІК НЕ ЗАБУТИ

 

Крути, 29 січня 1918 року… Символ героїзму та відданості нашого юнацтва і символ національної трагедії та безпечності. Саме в цей день 300 молодих студентів-патріотів постали проти чотирьохтисячної більшовицької армії задля захисту нашої держави. Це важлива дата для кожного українця, а особливо для тих, хто зараз захищає нашу країну.

Цей день назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї Батьківщини. День пам’яті Героїв Крут.

З метою вшанування пам’яті загиблих під Крутами «Публічна бібліотека ім.Л.Новиченка» оформила історичну виставку-хроніку «Крути, Крути… Довік не забути», на якій відвідувачі книгозбірні можуть дізнатися про великий та безсмертний подвиг юних студентів, що захищали українську державність, поклавши на її вівтар найцінніше – власне життя.




неділя, 26 січня 2025 р.

ОЧИМА БОЛЮ

 

Щороку, 27 січня Україна разом з усією світовою спільнотою вшановує пам’ять жертв Голокосту – мільйонів єврейських жінок, чоловіків і дітей, які загинули від рук нацистів у роки Другої світової війни.

Лише на українських землях їх кількість сягає моторошного числа – близько 1,5 мільйона осіб. Це не статистика: за нею стоять долі людей, зі своїми турботами, мріями, любов’ю і вірою. Подібним злочинам немає виправдання і терміну дії.

З метою вшанування світлої пам’яті мільйонів безневинно убитих людей різних національностей, більшість з яких були євреї, в «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» оформлена виставка-реквієм «Очима болю».

Ми, нове покоління, повинні берегти пам’ять про Голокост, формувати наш світогляд в умовах толерантності та належного ставлення до  загальнолюдських цінностей, щоб більше ніколи у світі не повторилася ця жахлива трагедія.

Тож пам’ятаймо минуле та шануймо пам’ять усіх жертв Геноциду!

вівторок, 21 січня 2025 р.

ЗЛУКА В ІМ’Я СОБОРНОСТІ

 

22 січня 2025 року працівниками  «Публічної бібліотеки ім.Л.Новиченка»  для представників Роменського районного сектору №1 та Сумського районного сектору №2 філії державної установи «Центр Пробації в Сумській області» був проведений історичний хронограф  до Дня Соборності України.

Мета заходу спрямована на духовне об’єднання всього населення країни, єдність її громадян незалежно від їхньої національності, нагадування про незліченні жертви, які впродовж віків були принесені українським народом за незалежність і цілісність України.

Присутнім розповіли про становлення і розвиток українського національного державотворення, про Акт Злуки, який був глибоко історично мотивований і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну, національну державу. Також говорили про історію виникнення свята та його значення в сьогоденні.




СОБОРНІСТЬ УКРАЇНИ: ВІД ІДЕЇ ДО СЬОГОДЕННЯ

 

22 січня в Україні відзначається День Соборності України. Цього дня у 1919 році був проголошений Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

Головною традицією цього Дня став живий ланцюг. Історія цієї традиції починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили продемонструвати державну єдність.

Свято Соборності – день єднання українських земель та утвердження їх неподільності набуває особливого значення та звучання сьогодні, коли територіальну цілісність держави доводиться відстоювати зі зброєю в руках.

З нагоди відзначення цієї дати «Публічна бібліотека ім.Л.Новиченка» пропонує до перегляду книжково-ілюстративну виставку-хроніку «Соборність України: від ідеї до сьогодення», на якій представлені  видання, що розкривають ідею єдності держави, яка була однією з найзаповітніших мрій українців протягом багатьох сторіч.


пʼятниця, 17 січня 2025 р.

НОВІ КНИГИ У БІБЛІОТЕЦІ

 

У «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» чергове поповнення книг від Українського інституту книги.

Література цікава, пізнавальна, запрошуємо до читання!

середа, 15 січня 2025 р.

ПАМ’ЯТАЄМО КІБОРГІВ БЕЗСМЕРТНИХ

 

16 січня в Україні відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту, яких за мужність та неймовірну стійкість називають Кіборгами.

«Кіборги» вистояли, не встояв бетон», - фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців. Бої за Донецький аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року, тобто 242 дні. В обороні також брали участь волонтери і медики, тому в День пам’яті кіборгів вшановують і їхню пам'ять.

Вічна пам'ять, вічна слава і честь захисникам України!

У «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» оформлена книжкова виставка-мапа «Пам’ятаємо кіборгів безсмертних», на якій висвітлена вся глибина трагедії, підлості, героїзму та ненависті, які притаманні цій обороні.

Запрошуємо всіх відвідувачів книгозбірні переглянути виставку.





четвер, 9 січня 2025 р.

НИКАНОР ОНАЦЬКИЙ: ЖИТТЯ ВІДДАНЕ МИСТЕЦТВУ

 

Сьогодні в «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» Липоводолинської селищної ради відбувся вечір-спомин присвячений 150-тій річниці від дня народження Никанора Харитоновича Онацького – нашого земляка, творчої людини, художника і поета, засновника Сумського обласного художнього музею. На зустрічі були присутні  керівництво громади та поціновувачі українського мистецтва.

Никанор Онацький був красивою, талановитою людиною. Народився 9 січня 1875 року у хуторі Хоменкове  Бірківської волості Гадяцького повіту (нині – це Роменський район Сумської області) в родині козака-хлібороба. У 14-річному віці йде шукати кращої долі – десять років блукав по світу, перебиваючись випадковими заробітками.

Де тільки не носила його доля: і в одеських портах вантажником, і на сухогрузах, і по таврійських економіях. А як на грошенята було розживеться – накупить фарб і малює: все хлібні копи та вітряки в соняшниках, хмарки рожеві, сонечко сходить, а соняхи йому кланяються.

Після поразки революції Онацький не склав зброї! Нею стало полум’яне слово. Дістав посаду вчителя малювання в лебединських гімназіях. В ці роки виходять кращі поезії збірники “Терновий вінок”, “Український декламатор”, “3 неволі”.

3 10 грудня 1911 року по 10 січня 1912 року в Києві, у міському музеї функціонувала перша українська артистична виставка на якій було й п’ятнадцять робіт Никанора Онацького: “Хата біля Тарасової гори”, “Циганський табір”, “На тирлі". “У жнива”, “Похмурий день”, “Вітряк” тощо. 1913 року його картини – на виставці у Полтаві, ще раз – у Києві.

Того ж року Онацький переїздить до Сум і влаштовується на посаду вчителя малювання в училищі. Саме тут, у Сумах, на першій виставці картин (1914) було представлено близько пятидесяти картин художника.

1928 року організував у Сумах художню студію. Втім, найголовніший доробок  в Сумах – створення художньо музею, в якому зберігається колекція його творів.

Творча спадщина Никанора  Онацького займає гідне місце серед великого доробку українського образотворчого мистецтва.

В читальні залі книгозбірні зібралися люди, які зберігають пам'ять про видатного земляка передаючи її молодшому поколінню. У 2011 році учні 11 класу тогочасного Московського НВК готували проєкт та виставковий стенд «Життя віддане народові», під керівництвом вчителя зарубіжної літератури Тетяни Мельник та директора Наталії Шульги,  який на сьогодні зберігається в Мирненській сільській бібліотеці і був представлений до уваги глядачів. Про створення проєкту розповідала – Наталія Шульга

У 2020 році за ініціативи вчителів Берестівського ліцею Ніни та Олексія Шеденків у селі Хоменкове з’явилася цікава туристична локація. Встановлено і урочисто відкрито пам’ятний знак Никанору  Онацькому. Над мальовничим ставком зависочів арт-об’єкт, на якому дерев’яні літери складають надпис: «Тут народився художник Никанор Онацький». Олексій Шеденко розповів як і чому зародилася ідея створення локації, та хто допомагав у її створенні.

І локацію вже відвідують…

У 2021 році учні художнього відділення Липоводолинської дитячої школи мистецтв побували на виїзному пленері в хуторі Хоменкове. Юні таланти на власні очі побачили арт-об’єкт, встановлений на честь художника та отримали можливість відобразити побачене у своїх пейзажах.

Чому діти вирішили поїхати за творчим натхненням саме на батьківщину Никанора Онацького розповіла викладачка художнього відділення «Дитячої школи мистецтв» Людмила Купка.

На зустрічі також виступили ІІ заступник голови Липоводолинської селищної ради – Юлія Шапран, начальник відділу культури та туризму Липоводолинської селищної ради – Любов Дикань та місцевий краєзнавець – Петро Яковенко підсумувавши думку, що талановитий український художник, поет Никанор Онацький назавжди увійшов у сьогодення, як творець цінних мистецьких скарбів, якими по праву пишається наш народ.

Завершився захід переглядом виставок та спільним фото.










середа, 8 січня 2025 р.

ЖИТТЯ, ЯК СПАЛАХ БЛИСКАВКИ

 

До 90-річчя від дня народження Василя Симоненка у «Публічій бібліотеці ім.Л.Новиченка» оформлений поетичний зорепад «Життя, як спалах блискавки».

Василь Симоненко належав до славної когорти «шістдесятників» - поетів, літературознавців, критиків, що мали гостре соціальне чуття і глибоко вболівали за національну гідність. Вони закликали націю до пробудження від байдужості. Нескорений, як Прометей, з гарячою і пристрасною натурою, непримиримий до ворогів українського народу, великий патріот своєї Батьківщини, щирий і добродійний, він увійшов в літературу, як поборник правди і добра.

Запрошуємо всіх зацікавлених ознайомитися з творчістю В.Симоненка, яка з роками набуває ще більш глибинного і пророчого змісту. Адже, звертаючись до всіх нас разом, він говорить з кожним окремо, і в голосі його немає фальші.