воскресенье, 28 апреля 2024 г.

ПИСАНКА – СИМВОЛ УКРАЇНИ

 

Весна в Україні. Воскресає природа, воскресає життя. Надходять Великодні свята. Символом паски, початком усього живого стало яйце. У наших предків воно було початком весняного відродження природи, зародження життя, продовження роду. За легендою, найперше яйце мало всередині не жовток з білком, а зародок цілого світу.

Життя, яке зберігалось в яйці, потрібно було захистити від злих сил, тому тонку шкаралупку яйця покривали фарбою, різноманітними малюнками-символами.

Що ми знаємо про писанку?

Беручи в руки розмаїто-барвисте яйце, ми передусім милуємося його красою, орнаментом і мало замислюємося над його історією, символікою, колишнім ритуальним значенням… Українська писанка є шедевром декоративно-ужиткового мистецтва, який поширений у багатьох народів світу. З писанками і фарбованими яйцями (крашанками) пов'язано безліч легенд, повір'їв, переказів, звичаїв, традицій, обрядів, які виникли ще в язичницьку добу, видозмінювалися, а з прийняттям християнства набули нової якості – пов'язаної з дійством освячення паски під час найголовнішого християнського свята – Великодня. Звідси і їхня назва – «великодні яйця».

Напередодні  свята  в «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» для учасників клубу за інтересами «Надвечір’я» була проведена народознавча година «Писанка – символ України». Про техніку розпису, кольорову гаму, а також вшанування писанки нашими співвітчизниками розповіли ведучі заходу. Познайомилися присутні з єдиним у світі музеєм писанки, який збудовано в місті Коломия та віртуально відвідали музей переглянувши відео-екскурсію.

Продовжився захід найцікавішим – майстер-класом з розпису писанки, який провела викладач Дитячої школи мистецтв Липоводолинської селищної ради – Людмила Купка. Учасники заходу не лише мали змогу спостерігати за технікою написання, а й за бажанням розписати яйце власноруч.

Писанка – це один з найкращих старовинних символів України, маленьке диво, яке кожен може зробити сам! Великдень вже близько, тож не зволікайте –  розпишіть писанку у колі своєї родини, розписуючи яйце, ви будете думати лише про приємне і налаштуєтесь на атмосферу цього великого свята – це того  варте!





  

 

четверг, 25 апреля 2024 г.

ЧОРНА ТРАГЕДІЯ НА БАРВИСТІЙ ЗЕМЛІ

 

В історії нашого народу чимало скорботних дат, спогад про які пронизує серце гострим болем. Одна з них – 26 квітня 1986 року, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху. Тоді, у квітні, радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі та інших країн, в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення, біля півмільйона з них померли від наслідків радіації.

До кінця літа 1986 року більше 90 тисяч осіб було евакуйовано із зони зараження, 81 населений пункт України став безлюдним. З нагоди пам’яті в «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» розгорнута виставка-спогад «Чорна трагедія на барвистій землі».

Чорнобильська катастрофа стала попередженням усьому людству, наскільки крихким може бути наше майбутнє з неконтрольованою радіацією. Нинішня поведінка росії знову ставить світ на межу катастрофи, і це треба зупинити. В день річниці Чорнобильської катастрофи про це варто нагадати усім світовим лідерам.

пятница, 19 апреля 2024 г.

МАЙБУТНЄ ПЛАНЕТИ У НАШИХ РУКАХ

 

Ми живемо в епоху споживання: купуємо, використовуємо, а за відсутності потреби викидаємо речі. Саме тому так суттєво збільшується кількість сміття навколо нас і так швидко ми власноруч забруднюємо планету.

Не всі надають великого значення цій проблемі, але її масштаби зростають. А все тому, що деякі речі потребують занадто багато часу для того, щоб повністю розкластися, і ще не факт, що зможуть повністю.

Щоб зрозуміти шкоду, яку може завдати одна людина, «Публічна бібліотека ім.Л.Новиченка» пропонує ознайомитися з тематичною еко-викладкою «Майбутнє планети у наших руках» до Міжнародного дня Матері-Землі та Дня довкілля.

четверг, 11 апреля 2024 г.

ГОРТАЄ ПАМ'ЯТЬ СКОРБОТНІ СТОРІНКИ

 

11 квітня в усьому світі відзначають пам’ятну дату – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Вона встановлена в пам’ять про інтернаціональне повстання в’язнів концтабору Бухенвальд, яке відбулося 11 квітня 1945 року.

Щорічно в цей день весь світ вклоняється людям, які пройшли крізь жахіття фашистських катівень. Віддає данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули в концтаборах, розташованих на території Європи і України.

З нагоди пам’яті цієї дати в «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» представлено виставку-реквієм «Гортає пам'ять скорботні сторінки».


четверг, 4 апреля 2024 г.

ЗДОРОВ’Я – ДЖЕРЕЛО ЖИТТЯ

 

Здоров'я – найбільше багатство людини. Сучасний  світ відкриває перед нами великі можливості, ми поспішаємо жити, не замислюючись над тим, що іноді потрібно зупинитися та потурбуватися про себе і своє здоров’я. Здоровий спосіб життя закладає фундамент гарного самопочуття, зміцнює захисні сили організму та розкриває його потенційні можливості.

До Всесвітнього дня  здоров’я  у «Публічній бібліотеці ім.Л.Новиченка» розгорнуто інформаційний мікс «Здоров’я – джерело життя», на якому  представлені  книги та періодичні видання відповідної тематики.  Кожен відвідувач знайде тут  добру пораду та універсальний набір рецептів для лікування і профілактики захворювань.